Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet tra 26, 2024 5:52 pm

Itekako mi je poznato da taj mali kompresor može napraviti lijepi tlak zato bi možda čak i napravio nekakav indikator koji će mi pokazati ako kojim slučajem kompresor nastavi raditi i nakon što je natlačio onih 6 bara kada bi tlačna sklopka trebala okine. Uglavnom strojček je kod mene,a dalje je lako.
Također sigurno ga ne bi držao stalno pod naponom. Bio bi uključen samo kada mi treba a svo ostalo vrijeme ištekan iz struje.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Topolino » Pet tra 26, 2024 9:23 pm

Sta nebi kod tih malih kompresora tlacna sklopka trebala imati dvostruku funkciju, radna + sigurnosna i sigurnosni ventil bi trebao biti overkill za ovaj kompresor. Naravno pod uvjetom da je sve od navedenog ispravno, barem sigurnosni da se odnese na kalibriranje.
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Pet tra 26, 2024 9:35 pm

Khadgar2007 napisao:Micro, izgleda da će ona tvoja venturijeva cijev biti u pogonu i prije nego što si mislio. Prijatelj mi jučer našao na facebook marketplaceu kompresor,a prodavač je na par kilometara od Siska. Danas sam otišao po to i kupio. Njemu je vrisnuo motor na kompresoru i stavio je od frižidera(ono što sam i ja mislio),koristio neko vrijeme i baš mi kaže da se sada riješava hrpe toga jer je više nema volje/snage za bilo kakav rad pa mu bez veze stoji.

Sve u svemu, točno ono što meni treba. Spremnik,ventili,tlačna sklopka,kompresor. Da sam išao kupovati sve osim kompresora(kojih imam dva komada) došlo bi me sigurno više. Trebati će lagano čišćenje, promijeniti kablove, provjeriti što se ima provjeriti i to je to. Kompresor se pali kada padne tlak u spremniku na nekih 2-3 bara, a ugasi se na 6 bara.

kompresor.jpg


a dico moja ,kako ćete odletiti u zrakk :lol: :lol:

ostavite se ćorava posla i kupite ispravan kompresor u dućanu sa jamstvom , sve ovo je potencijalna bomba u kući a znate li zbog čega ?

a i komp za frižider nije za to , on može poslužiti za napuhati koju gumu od bicikle ili karijole i ništa više
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la micro » Pet tra 26, 2024 10:55 pm

Kompresor mora imati rasteretni ventil ili sigurnosni, bez toga je opasan, velika vecina kineskih ako ne i svi to nemaju. Obicna kalibrirana opruga koja otvori preko recimo 6 bara ili nekog drugog tlaka, ako tlacna sklopka zataji ili se dogodi neki drugi kvar da ne iskljuci motor komprsora.

Nesto kao ovo sa linka , ali ovaj je za "prave " kompresore 9 bara , tebi bi bio dovoljan i 5 bara, i tlacna sklopka namjestena da iskljuci prije toga
https://www.trgo-agencija.hr/alat/kompr ... t0250.html" target="_blank

Ili jos bolje kao ova, onaj gore prsten je da se povremeno povuce.
https://vi.aliexpress.com/item/10050058 ... ry_from%3A
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la micro » Pet tra 26, 2024 11:06 pm

A sada pitanje da li imate sigurnosni ventil na elektricnom bojleru i kada ste ga otvorili , odnosno provjerili :mrgreen: .
Inace bojler elektricni je jos opasniji od kompresora. Ovdje bila eksplozija elektricnog bojlera na farmi , sreca u medju smjeni pa ubio samo 50 svinja i srusio zgradu.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 27, 2024 12:00 am

Ovaj moj ja mislim da ima sigurnosni ventil.Montiran je na tlačnoj sklopci i ima na sebi prsten tako da se i ručno može povući i ispustiti zrak(isprobano). Ja mislim da se čak može i odšarafiti pa ne bi trebao biti problem staviti novi za manji tlak tako da odradi posao na granici malo višoj od tlačne sklopke. Tlačna sklopka je već narihtana da isključi na nekih 6 bara ako je vjerovati manometru,a ako treba dodatna provjera imam digitalni manometar od Flukea koji se spoji na običan multimetar pa evo prilike da ga isprobam. :mrgreen:

Grunfe, znam itekako da je ovo nešto sa čime se ne treba igrati ali dobar sigurnosni ventil riješi sve probleme,ako ne riješi onda kako to da uopće ljudi koriste kompresore kada su tako "opasni".
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la daluka » Sub tra 27, 2024 6:56 am

grunf napisao: komp za frižider ..., on može poslužiti za napuhati koju gumu od bicikle ili karijole i ništa više


Iz mog iskustva upravo kako grunf kaže, za napuhat gumu i dodao bih nešto na brzinu (kratko) ispuhat. Kad se nešto ispuhuje brzo gubi tlak, a kompresor to nemože tako brzo nadoknadit zbog malog kapaciteta komprimiranja zraka pa treba raditi česte pauze. Veličina boce tu ne igra veliku ulogu, izlaz zraka je veći od ulaza.
Uglavnom može poslužiti ali nije nešto.
daluka
 
Postovi: 159
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Sub tra 27, 2024 4:50 pm

Khadgar2007 napisao:Ovaj moj ja mislim da ima sigurnosni ventil.Montiran je na tlačnoj sklopci i ima na sebi prsten tako da se i ručno može povući i ispustiti zrak(isprobano). Ja mislim da se čak može i odšarafiti pa ne bi trebao biti problem staviti novi za manji tlak tako da odradi posao na granici malo višoj od tlačne sklopke. Tlačna sklopka je već narihtana da isključi na nekih 6 bara ako je vjerovati manometru,a ako treba dodatna provjera imam digitalni manometar od Flukea koji se spoji na običan multimetar pa evo prilike da ga isprobam. :mrgreen:

Grunfe, znam itekako da je ovo nešto sa čime se ne treba igrati ali dobar sigurnosni ventil riješi sve probleme,ako ne riješi onda kako to da uopće ljudi koriste kompresore kada su tako "opasni".


uvati se ti betona i lopate a mehaniku fluida ostavi nekome drugome :lol: :lol:

ja nigdi nisan spomeni sigurnosni ventil niti je on bitan u ovoj priči , nešto drugo je bitno a i dalje ne znaš šta :lol: :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 27, 2024 5:14 pm

Odlično, zato forum i služi. Reci što je onda bitno u ovoj priči?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5746
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Sub tra 27, 2024 6:58 pm

Khadgar2007 napisao:Odlično, zato forum i služi. Reci što je onda bitno u ovoj priči?


najbitije je da se takve sklamarije ne uzimaju ni kad ti ih neko da muhti , zašto , zato šta ne znaš stanje posude i da li je oštećena iznutra korozijim , kako dođe do korozije , kondezacijom, nepravilnim korištenjem , raznim inžinjima sa kompresorom i zbog toga ti može doletiti komad u glavu i već na 4 bara pa te nikakv sigurosni neće spasiti

ista stvar se dešava i sa bocama za ronjenje , korozija je jede iznutra i treba redovito raditi tlačne probe

od kad smo u EU sve posude pod tlakom moraju imati atest i točno određene specifikacije , a pod istu regulativu danas spadaju i obične ekspanzione posude koje imamo i u plinskim bojlerima i na spremnicima PTV-a i smatraju se opasnim otpadom a rade na tlakovima do samo 3 bara pa su svejedno opasne

a šta se tiče kompresora za frižider to je malo veća bedastoća kad se moram tako izraziti , raditi će to nema sumnje, bar neko vrime dok se ne prigrije ili ne izađe ulje iz njega , kad izađe ulje moš slobodno staviti drugi , a sad opet pitanje , di je završilo to ulje ? pa u komprimiranom zraku , a kakvo je to ulje ? pa sad je kiselo jer nije predviđeno da bude u dodiru sa kisikom i šta ta kiselina radi? pa nagriza stijenku spremnika . itd itd .....
šta hladi ovakav komp . ? u ovom slučaju ništa jer nama freona , da li će izbacivati njegov bimetal ? redovito dok jednom ne izgori namotaj itd itd ......

mogu ovako još bar 100 redova ali mislim da je i iz ovog jasno da se kompresori za zrak kupuju novi (ili polovni u tvorničkom stanju) a nekakve sklamarije iz garaže ,ljudski život je najvrijedniji u čitavoj ovoj priči a ne glumljenje stručnjaka hidrodinamike i strojarstva
i samo da oko izgubiš ako te pogodi ono crivo šta je vezano obujmicom na Cu cijev je već ogromna i nenadoknadiva šteta
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju