Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la SasaKC83 » Pon tra 01, 2024 9:59 pm

DSP je danas mama i tata, svi to koriste. :)

Eventualno se još ekipa na lampama odupire ali neće ni oni dugo. :lol:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Master of disaster » Uto tra 02, 2024 11:06 am

Pod aktivna skretnica, prvenstveno sam mislio na analognu. Kolike su danas cijene pasivnih elemenata, isplati se kupiti jednu polovnu razglasnu skretnicu 2 ili 3 way. Par pojačala nam se svima uglavnom povlači po kući. Ono što se sa takvom skretnicom jako dobro i lako riješava je kašnjenje jednog od drivera, što je pogotovo izraženo kod horni gdje je obično kompresijski driver znatno iza bas zvučnika, a u takvim zvučnicima je obično rezna frekvencija oko 800 Hz, plus-minus parsto herca, što je osjetljivo područje.

DSP je moćna i brutalna stvar, i interesntniji je onima koji u startu imaju digitaliziranu fonoteku, inače zbog konverzije iz analognog u digitalno, zbog obrade signala, pa onda nazad u analogno, morao bi biti neki bolji uređaj, što kada je u pitanju dsp, rezultira sa visokom cijenom. Ja imam mini dsp-hd, i to je po meni doljnja granica što se tiče kvalitete, mada treba biti iskren i napomenuti da ja od njega tražim previše.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Uto tra 02, 2024 8:13 pm

ja izbacujem sve nepotrebne elementa iz svog sustava a vi ubacujete :?
na kraju znam kod koga će bolje zvučati bez obzira na broj pojačala ,pustih wati i nadograđenih điđa miđa ........ :D

možete vi sami sebe ubjeđivati da imate dobar zvuk ali dok dosegnete nivo koji ima Edison (ili bilo ko od nas doma sa pojačalima od par wata) proće još koje desetljeće :lol:

ja sam se naša u audio biznisu baš kod pojave tih pustih pojačala sa DSP-om , čak je i Fender onda u svoja pojačala počea ubacivati DSP i ništa to nije bobro dovelo vjernosti zvuka naprotiv povećalo je broj kvarova a ta pojačala se nisu mogla mjeriti sa klasičnim stereo pojačalima šta je i dovelo do njihovog izumiranja i odlazak DSP sa kućnih polica
Najabitnija stavka kod DSP je sam ADC koji je puno veći zalogaj nego sam DAC ukoliko se radi o konverziji analognog signala , pa sam DSP procesor ili scrce svega toga i sami DAC-evi , sa 1i 0 se može svašta ali ima puno faktora koji mogu pokvariti signal bilo digitalni ili analogni
kod običnih analognih zvuk obično prolazi kroz gomilu op amp-ova koja opet imaju svoj zvučni otisak kao i korištene komponente, napajanja i ostalo ali je ipak manji utjecaj na zvuk nego kod digitalnog DSP-a tako da bi to bilo ispravnije ali isto vridi koliko para toliko muzike
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la micro » Uto tra 02, 2024 8:57 pm

Grunfe malo si zakomplikovao stvari :) DSP je hardverski uredjaj vrsta procesora koji je specijalizovan za rad sa pokretnim zarezom , matematika , klasican procesor je vise univerzalan i ne moze ni primirisati brzinama matematickih operacija koje radi DSP , ADC i DAC su nesto sasvim drugo.
A pogotovo sto postoje "muzicki" i "obicni" :lol:

Imam kutiju 12 komada BB 16 bitni ADC jako davno kupljena trebao 1 komad , elektroniku za vagu , onda za 2 komada dobio 12 , nema veze sa kinom , nikad upotrebljeni , nedavno se sjetio i da vidim jel postoji pdf , neverovatno ali prije 6 mjeseci se prodavali u mouseru za 80E komad , vidim da ih nema vise.
Bolje da sam uzeo "muzicke" DAC onda :lol:
Slika
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Uto tra 02, 2024 9:40 pm

micro napisao:Grunfe malo si zakomplikovao stvari :) DSP je hardverski uredjaj vrsta procesora koji je specijalizovan za rad sa pokretnim zarezom , matematika , klasican procesor je vise univerzalan i ne moze ni primirisati brzinama matematickih operacija koje radi DSP , ADC i DAC su nesto sasvim drugo.
A pogotovo sto postoje "muzicki" i "obicni" :lol:



nisan ništa zakomlicira a i misli se na audio DSP od recimo AD, TI, ..... koji u većini slučajeva u sebi imaju ADC a višekanalni DAC je obično van samog DSP-a ili imaju poseban ADC/DAC konverter kao na primjeru doli , za taj audio DSP triba još dobar clock, refernca za ADC ,procesor koji će upravljati s njime ,memorija ,analogni stupnjevi .... hrpa stvari koji određuju koliko sam DSP vridi

a kad smo već kod knjiga sve je lipo opisao u AD Mixed-Signal and DSP Design Techniques i može se skinuti sa njihove stranice
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: grunf; Uto tra 02, 2024 10:03 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la micro » Uto tra 02, 2024 9:44 pm

Nije li citava filozofija digitalnog signala da se poslije mikrofona napravi ADC i digitalni signal , snima, obradjuje itd. i na kraju pusta u D klasu pojacala i tek poslije membrana postaje analogni opet ili eventualno prije DAC i kroz analogno pojacalo na zvucnik.
Kakva korist nekoliko puta presipati iz supljeg u prazno :lol:
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Uto tra 02, 2024 10:01 pm

micro napisao:Nije li citava filozofija digitalnog signala da se poslije mikrofona napravi ADC i digitalni signal , snima, obradjuje itd. i na kraju pusta u D klasu pojacala i tek poslije membrana postaje analogni opet ili eventualno prije DAC i kroz analogno pojacalo na zvucnik.
Kakva korist nekoliko puta presipati iz supljeg u prazno :lol:


volia bi znati koje to signale prima D klasa pojačala ako in ne triba DAC , da se pripremim za budućnost :lol:

a i ne odrađuje se uvik sve digitalno i dalje analogno caruje bar u nekim fazama
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Uto tra 02, 2024 10:18 pm

A kad smo kad analogije 'neve-genesys-g48-base-console-48-input-24-fader' cijena prava sitnica 64,950$ i to potpuno analogna :lol: :lol:

da ne pričam di su otišle cijene starih NEVE analognih mixera
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Uto tra 02, 2024 10:25 pm

ili još bolje ova
Watch on youtube.com


ne vidin ja tu nikakvu diigitaliju , a cijena 132950$

razlika je šta je digitalno jeftino a samim time i dobiveni zvuk :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2483
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la micro » Uto tra 02, 2024 11:06 pm

grunf napisao:
micro napisao:Grunfe malo si zakomplikovao stvari :) DSP je hardverski uredjaj vrsta procesora koji je specijalizovan za rad sa pokretnim zarezom , matematika , klasican procesor je vise univerzalan i ne moze ni primirisati brzinama matematickih operacija koje radi DSP , ADC i DAC su nesto sasvim drugo.
A pogotovo sto postoje "muzicki" i "obicni" :lol:



nisan ništa zakomlicira a i misli se na audio DSP od recimo AD, TI, ..... koji u većini slučajeva u sebi imaju ADC a višekanalni DAC je obično van samog DSP-a ili imaju poseban ADC/DAC konverter kao na primjeru doli , za taj audio DSP triba još dobar clock, refernca za ADC ,procesor koji će upravljati s njime ,memorija ,analogni stupnjevi .... hrpa stvari koji određuju koliko sam DSP vridi

a kad smo već kod knjiga sve je lipo opisao u AD Mixed-Signal and DSP Design Techniques i može se skinuti sa njihove stranice


Prva slika je ono o cemu pricas , sve u jednom cipu i po proizvodjacu obsolete, da je valjalo jos bi pravili :lol: .

Druga slika su ti vise cipova , vise ulaznih ADC sa serijskim izlazima , onda serijska obrada sa 16 komada ADC cipova u paralelni signal sve u FPGA cipu, trik koji se koristi u osciloskopima da se ubrza ADC pa se koristi paralelno 10 komada ili vise komada, nije mi bas jasno zasto u audiu.
Onda ide iz FPGA koji konvertuju 16 komada serijskog signala u jedan paralelni i to ide u 2 komada DSP , koji su samo DSP i procesorski obradjuju digitalni podatak. I onda opet ide u poseban DAC kao posebni uredjaj.

Vecinom novac diktira gdje ce ici tehnologija , vidimo kod mobilnih telefona , a tesko da ce audiofili tu nesto previse utjecati , tako da nema straha da ce se nesto kod zagrizenih audiofila promjeniti :lol:

Cekaj malo pa i ti si u herezi kad radis DAC ove :D , nazad na vinil :P .
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost